ČASTÉ DOTAZY

  1. Jak vzniká kniha?
  2. Proč psaní?
  3. Pokračování?
  4. Prostředí a příběhy?
  5. Plány do budoucna?
  6. Sandra

1) Jak vzniká kniha?

Náměty:
Náměty jsou ze života. Stačí se umět dívat kolem sebe a poslouchat. Co člověk, to spousta příběhů. Inspirují mě přátelé, moje děti ve věku hrdinů, moje čtenářky.

U většiny románů je to tak, že než jdu psát nový román, zvolím si téma, vyberu problém, který se v knize bude řešit, vymyslím hrdiny (jsou buď vymyšlení, nebo mají předobraz v někom skutečném), prostředí, dobu děje, atd. a udělám si tzv. kostru příběhu, kterou potom obaluji „masem“ z drobných příhod a zážitků. A ty jsou z velké části pravé, skutečně se staly – mně, mým kamarádkám, přátelům, mým dětem, mým čtenářkám… Knížka je tedy z velké části skutečná, ačkoli se příběh nestal jedné konkrétní dívce a v tom sledu, jak popisuji, přesto to jsou romány ze života. A asi proto jsou tak čtivé. U čtyř románů to bylo jinak- k jejich napsání mě inspiroval přímo nějaký celý konkrétní příběh (Kde končí svět, Hořká chuť lásky, Střípky mých lásek a Sběratelka polibků). Pokud máte nějaký zajímavý příběh nebo třeba jen drobný zážitek, nejlépe veselý či trapas, klidně mi ho pošlete mailem, určitě ho do knihy zakomponuji. Mailová adresa: lenka@lanczova.cz. Budu se tě?it!

Délka a struktura psaní:
Psaní rozděluji na dvě fáze – a) příprava, b) psaní. Přípravná fáze může být různě dlouhá, od pár týdnů po pár měsíců. Je to doba, kdy si jen tak zapisuji do sešitu nápady a náměty, různé zážitky, sbírám materiál a informace, a teprve když toho mám hodně, udělám si kostru příběhu, jakýsi „scénář“, a teprve pak následuje druhá fáze, kdy sedám k počítači. Samotné psaní trvá zhruba dva měsíce – píšu jen po večerech a zdaleka ne každý večer to vyjde. Jelikož mám román připravený v bodech, nemůže se mi stát, že bych si sedla k počítači a nevěděla, co bude dál. Od samého začátku vím, jak román skončí.

Kniha u nakladatele:
Hotový rukopis čte nejen nakladatel, ale i redaktor a jazykový lektor, poté kniha putuje do tiskárny, kde se vyhotoví počítačová sazba, vytisknou se korektury: sloupcové a řádkové, ty pak kontrolují tři čtyři lidé nezávisle na sobě a hledají překlepy, které vznikly v tiskárně. I přes tohle několikeré jištění se občas nějaký překlep v knize objeví, což mě moc mrzí, nicméně vzhledem k rychlosti, s jakou kniha vzniká, není zase tak moc divu. Od odevzdání rukopisu po hotovou knihu v knihkupectví leckdy neuběhne ani celý kalendářní měsíc! Obálky jsou v režii grafického studia, jemuž nakladatelství zadá zakázku. Nejen pro čtenářky, ale i pro mě je vždycky překvapením, jak bude hotová kniha vypadat :).

Kde ji seženu?
Jelikož moje knihy vycházejí stále v dalších vydáních a dotiscích, sehnat se dají i starší tituly, prakticky krom pár výjimek, které zrovna nejsou na skladě a jejich dotisk se teprve chystá. Knihkupci je samozřejmě na pultech nemají zdaleka všechny, ale neměl by být problém si je v knihkupectví jmenovitě objednat – knihkupec je schopen, pokud je tedy ochotný a vstřícný, knížku do týdne přes distributory sehnat. Pokud ochotný není, existují internetová knihkupectví, např. http://www.neoluxor.cz/ (palác knih Neoluxor má absolutně největší výběr, prakticky všechny tituly a nabízejí je s 10 %ní slevou, nicméně si účtují poštovné. Objednávat knížky přímo z Vydavatelství Víkend se vyplatí při odběru minimálně třech titulů – pak totiž neúčtují poštovné ani balné.)

Kontakty na různá i-netová knihkupectví, bazary a nakladatelství Víkend naleznete v kontaktech ZDE.